MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAME !!!

poniedziałek, 28 listopada 2011

Jak przygotować skuter do zimowej jazdy?



Jak przygotować skuter do zimowej jazdy?
Pisaliśmy już jak przygotować skuter do zimowego postoju, co koniecznie trzeba zrobić oraz na co zwrócić uwagę. Dziś podpowiemy o czym warto pamiętać, gdy nie mamy zamiaru zostawiać skutera w garażu nawet podczas mrozów i opadów śniegu.
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać silnik skutera nie potrzebuje szczególnej troski jeśli chodzi o zimową jazdę. Prawidłowo eksploatowana jednostka, posiadająca odpowiednie płyny i części eksploatacyjne, rozgrzewana dostatecznie długo przed jazdą da sobie radę podczas mroźnych dni. Jest kilka kwestii o które należy zadbać oraz parę dobrych rad, które mogą pomóc w zimowej eksploatacji. Jeżeli mamy w zwyczaju utrzymywać skuter we właściwym stanie technicznym to powinien on bez trudu dać sobie radę zimą.

Napraw dokonaj, póki czas.
Napraw dokonaj, póki czas.
Zanim nadejdą mroźne dni koniecznie trzeba zająć się niezbędnymi naprawami i czyszczeniem zabrudzonych mechanizmów. Nie warto tego odkładać, gdyż wymiana jakiejś części przy -15 stopniach nie jest ani łatwa, ani przyjemna. Dobrze pomyśleć o tym zawczasu. Podobnie jest z filtrami – filtr powietrza to część, o którą trzeba zadbać. Jeżeli filtr jest stary, zawilgocony lub przemoczony to podczas mrozów zamarznie, utrudniając filtrowanie powietrza oraz rozruch silnika. Wymiana nie jest kosztowna, a pomoże uniknąć problemów.
Jeżeli mamy skuter chłodzony cieczą to przed nadejściem mrozów powinniśmy zadbać o płyn chłodniczy. Zamarznięcie cieczy i rozsadzenie węży, cylindra czy chłodnicy to ostatnie, czego można chcieć. Aby być pewnym, że temperatura zamarzania cieczy jest odpowiednia można zastosować specjalny przyrząd, jednak cena ok 10zł to mniej więcej połowa kwoty, jaką wydamy za najtańszy zimowy płyn lub koncentrat do chłodnic. Czasami warto jednak dopłacić i kupić nieco droższy płyn sprawdzonej marki.
A co z olejem? Jeżeli używamy oleju o oznaczeniu 10W, to powinien on wystarczyć, gdyż według ogólnych norm SAE jego najniższa temperatura płynięcia to ok. -25 stopni Celsjusza. Oleje z grup 5W… odznaczają się płynnością do temperatury ok. -30 stopni Celsjusza, natomiast 0W… – w przybliżeniu -35 stopni. Jeżeli i tak czeka nas wymiana oleju przed zimą, to nie zaszkodzi zastosować olej odporny na niższe temperatury, zagwarantuje on dobre smarowanie w czasie mrozów, oraz sprawdzi się w pierwszych dniach wiosny.
Opony zimowe mają zbliżoną strukturę bieżnika do opon całorocznych
Czy warto zmienić opony na zimowe? Zdania na ten temat są podzielone, a trudno znaleźć rzetelne źródło wiedzy o tym, jaką poprawę przyczepności zapewnia ogumienie sezonowe. Jeżeli jeździmy zimą i możemy sobie pozwolić na wydatek rzędu np. 500zł za komplet opon zimowych Haidenau, to na pewno na tym nie stracimy. My jednak proponujemy inne rozwiązanie – opony wielosezonowe. Obecnie część skuterów wyposażanych jest w opony letnie, o częściowym bieżniku, który jedynie odprowadza wodę. Natomiast druga grupa motorowerów ma seryjnie zakładane opony wielosezonowe, o znacznie bardziej rozbudowanej rzeźbie bieżnika, których największą różnicą w stosunku do opon zimowych jest rodzaj zastosowanej mieszanki gumy. Sprawia to, że będą one miały nieco gorszą przyczepność do asfaltu, jednak na śniegu poradzą sobie podobnie jak zimówki. Różnica w cenie jest znaczna, gdyż za komplet budżetowych opon całorocznych zapłacimy tyle, co za jedną markową oponę zimową. Mała rada – aby poprawić trakcję na śniegu można upuścić nieco powietrza z opon, tak aby miały większą powierzchnię styku z podłożem.
A co z największą zimową zmorą naszych sypanych solą dróg – rdzą? W tej kwestii zbyt wiele nie można zrobić, ale niektóre proste zabiegi mogą ograniczyć utlenianie się metalu. Jednym z nich jest pokrycie widocznych elementów konstrukcyjnych grubszą warstwą wosku bez polerowania – po stężeniu lub zamarznięciu będzie ona chronić metalowe części przed penetracją przez wodę i sól. Drugim zabiegiem jest częste mycie skutera w zimie, a właściwie opłukiwanie go z soli. Nie zawsze może to być możliwe, zwłaszcza w nieogrzewanych miejscach w temperaturze poniżej zera, jednak w miarę możliwości warto o tym pamiętać.
Tym, co może stanowić problem zimą jest prawidłowy skład mieszanki. Automatyczne układy ssania działające na zasadzie metalu zmieniającego długość pod wpływem ciepła i małej grzałki mogą nie pracować właściwie – temperatura otoczenia może być niższa niż możliwości elementu grzewczego. Niekiedy najlepszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie aparatu ssania za pomocą ciepłej tkaniny lub folii aluminiowej, która odbija ciepło. Podobnie ma się sprawa z akumulatorem – możemy go owinąć odrobiną materiału lub wspomnianą folią, zwracając uwagę by nie zawijać kabli ani styków akumulatora. Na pewno takie rozwiązanie nie zaszkodzi, a może pomóc.
Szyba skutecznie niweluje powiew zimnego powietrza, niestety kosztem spalania i osiągów
Szyba skutecznie niweluje powiew zimnego powietrza, niestety kosztem spalania i osiągów
Dla podwyższenia komfortu jazdy warto się zastanowić nad przednią szybą. Znaleźć można zarówno szyby dedykowane do danych modeli skuterów lub szyby uniwersalne. Te pierwsze najczęściej są droższe i wykorzystują oryginalne miejsca montażowe, natomiast drugie należą do tańszych rozwiązań i zazwyczaj są montowane pod mocowania lusterek. Nawet najprostsza szyba spełniająca swe zadanie podnosi komfort jazdy, izolując korpus i głowę kierowcy od podmuchów chłodnego wiatru.
Największym wyzwaniem podczas jazdy skuterem zimą jest uruchomienie silnika podczas mrozów oraz zachowanie przyczepności wystarczającej do przewidywalnego kierowania pojazdem. Poza tym wystarczy dbać o skuter tak jak latem, zwłaszcza o sprawność mechaniczną i poziom oleju.

1 komentarz:

  1. Akurat ja skutera nie mam, ale na pewno dbanie o ten pojazd jest również tak samo istotne jak o samochód. Ja również szukałam niedawno dobrego i taniego OC. Fajnie, że na stronie czytałam https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/#kotwica2 o tym jak można znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC.

    OdpowiedzUsuń